
2014 рік. Україна після подій на Майдані, анексії Криму та війни на Донбасі входить до періоду потужної економічної рецесії і гостро потребує позикових коштів від Західних фінансових інституцій (ЄБРР, Світовий Банк, МВФ), які завжди прагнуть контролювати цільове витрачання їхніх кредитних ресурсів.

Всі антикорупційні органи, створені за роки незалежності, виконували скоріше бутафорські та символічні функції, аніж дійсно боролися з корупцією, і в підсумку в 2015 році, під тиском західних партнерів з'являється НАЗК, у 2016 - НАБУ, в 2017 - ДБР.
Водночас Верховною Радою з великими труднощами були проголосовані важливі антикорупційні закони, такі як Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового ураження».
У межах цього закону «Центр протидії корупції», заручившись підтримкою Євросоюзу, створює відкритий реєстр національних публічних діячів. Цей реєстр містить більше 30 тисяч досьє на українських посадовців, їхніх родичів, бізнес-партнерів і пов'язаних з ними осіб.
Статус публічного діяча і його наслідки
Хто ж такий «національний публічний діяч» (далі PEP - міжнародний термін Politically exposed person) і чим загрожує цей статус для людей, що потрапили в цей реєстр?
Національний публічний діяч - це фізична особа, на яку покладено важливу державну функцію (президент, міністри, депутати, посадовці, судді, партійні очільники), пов'язані з ними компанії, пов'язані особи, члени їх родин, бізнес-партнери. Інформація про PEP і пов'язаних з ними осіб, викладена в реєстрі, використовується фінансовими інституціями для дотримання правил фінансового моніторингу та спирається на докази, зібрані з відкритих джерел.
Згідно до українського законодавства і міжнародних стандартів, PEP вважаються контрагентами з підвищеним рівнем ризику, а отже, банки тк фінансові інституції мають з'ясовувати джерела походження коштів PEP, відстежувати бізнес-зв'язки, в певних випадках відмовляти у фінансуванні, або сильно ускладнити отримання кредитних коштів, оскільки PEP є високо-ризиковими клієнтами.
Банки зобов'язані контролювати фінансові операції таких осіб так само ретельно, як і операції міжнародних злочинців і терористів.
З 2018 року реєстром користуються банки понад 100 країн світу, моніторячи своїх потенційних клієнтів через систему World Check. У самій базі - понад 30 тисяч українських діячів.
Поміж відомих фігурантів реєстру - Олександр Онищенко, Рінат Ахметов, Сергій Курченко, Віктор Янукович, Олександр Грановський. І останній, будучи народним депутатом, «втягнув» до даного реєстру ще декілька досить відомих діячів українського політико-бізнесового середовища.
Новий об'єкт для антикорупційних розслідувань
Російсько-український підприємець Павло Фукс, який за даними ЗМІ, користуючись саме зв'язками з PEP, впливає на судові рішення і за підтримки правоохоронних органів збільшує свої бізнес-активи, які сконцентровані в галузі енергетики і скупівлі активів у оточення Віктора Януковича.

Займаючись будівельним бізнесом у РФ та будуючи хмарочоси в Москві, Павло Фукс у 2014 році несподівано повертається в Україну, отримуючи назад українське громадянство і статус почесного громадянина Харкова від свого «старого друга» (зі слів самого Фукса) - мера Харкова Геннадія Кернеса.
Повернення саме до Харкова було невипадковим, адже до активів, що цікавлять його передусім, відносяться газові родовища в Харківській області, придбані у Едуарда Ставицького і Юрія Бойка.
Антикорупційним і громадським організаціям варто приділити пильну увагу Павлу Фуксу, котрий завдяки зв'язкам з національними публічними діячами вже заробив статус пов'язаноі з PEP особи і має всі шанси істотно розширити своє «досьє» в реєстрі завдяки цілій низці зв'язків серед національних публічних діячів.
1) Перший, і один із найголовніших зв'язків - раніше згадана дружба з Геннадієм Кернесом, який окрім дружніх зв'язків, надає низку послуг з політичного «супроводу» і підтримки ініціатив Павла Фукса в Харківській області. А з огляду на вплив мера Харкова не лише у «другій столиці» але й у країні в цілому, політичний протекторат сприяє успіху Фукса по всій Україні.

2) Дружба з Віталієм Хомутинніком. Український підприємець Фукс неодноразово був помічений в компанії з народним депутатом України і бізнес-партнером Ігоря Коломойського. Одним з останніх доказів «тісноі» дружби нардепа з Фуксом, яких пов'язує спільне володіння Сахалинским газовим родовищем, є спільна подорож до Мексики на відпочинок, про який не раз говорили в ЗМІ.
3) Зв'язки з очільником МВС Аваковим. Ще одна важлива зв'язка з великим PEP - це кооперація Фукса та міністра МВС Арсена Авакова, інтереси яких перетнулися на тлі все того ж газодобувного бізнесу і «староі дружби», про яку згадував сам Арсен Борисович, кажучи, що він «знайомий з Павлом 25 років, коли той ще був простим звичайним молодим чоловіком». А світлини візиту Фукса до будівлі Міністерства внутрішніх справ наприкінці 2017 року свідчать про те, що «дружні відносини» нікуди не поділися.

4) «Судова підтримка» народного депутата Олександра Грановського, який за даними ЗМІ давно згадувався, як «смотрящий по судах», і сприяв Павлові у цілій низці «гучних справ», серед яких купівля боргів Київського метрополітену, боротьба за електростанції, що належать китайським інвесторам, отримання контролю над газовими активами людей Януковича. Про тісний зв’язок також говорять фото-свідчення журналістів, які зафіксували зустріч Фукса з Грановським в одному з ресторанів в урядовому кварталі.
Всі вищезгадані зв'язки Павла Фукса свідчать про вкрай близькі бізнес-відносини з відомими українськими публічними діячами, і не лише надають йому всіх ознак пов'язаної особи, яку вже занесено до реєстру PEP.ORG.UA, але і значно розширюють його досьє в реєстрі з описом всіх пов'язаних і афілійованих осіб і компаній. А фігурування Павла та підконтрольних йому структур у багатьох гучних справах, таких як стягнення боргу в 2 млрд грн з Київського Метрополітену і контроль над державними «газовими» ресурсами, взагалі надають фігуранту особливий статус.
Амбіції Фукса в нових політичних реаліях
На особливу увагу Павло Фукс заслуговує також завдяки неприхованим амбіціям стати «смотрящим» за енергетичним ринком в цілому. Про це свідчить явне використання «дружніх зв'язків» у владі для отримання контролю над East Europe Petroleum LLC, де до нещодавнього часу державна НАК "Надра України" володіла 33% статутного фонду, але несподівано відмовилася від своєї частки на користь компанії, яка, за даними ЗМІ, належить Павлу.

У світлі нарощування антикорупційної активності на всіх рівнях, нетерпимості суспільства до корупції як явища, всі антикорупційні органи та громадські організації, мають більш пильніше контролювати українську «верхівку» та бізнесменів з їх оточення, адже наймасштабніші корупційні схеми і розкрадання здійснюються не самими «національними публічними діячами», а людьми з їхньоі «орбіти». І вкрай важливо, щоб саме люди з «орбіти» знаходилися не лише під серйозним контролем, але й стикалися з труднощами у веденні бізнесу і відмиванні коштів. А юридичні і фінансові наслідки, зокрема пов'язані з банківськими операціями, могли б стати одним з «запобіжників», що зупинять протиправні дії.