Громада Святогірська Донецької області продовжує відстоювати територію Дубового гаю, що є частиною Національного природного парку України. 12 грудня активісти святогірського підрозділу ГО "Стоп корупції" відвідають пресконференцію, на якій розглядатиметься проблема неефективності механізмів впливу на владу на прикладі гострого питання території парку "Святі гори". Попри скарги та звернення активістів, зберегти заповідний гай та запобігти екологічній катастрофі понад рік відмовляються посадовці від святогірської міськради до Офісу президента. Подробиці боротьби за парк всеукраїнського значення розповів журналістам голова підрозділу ГО "Стоп корупції" у Донецькій області Володимир Рибалкін.
Посягання на площу парку відбуваються роками. Після невдалої спроби приватної особи збудувати на 14-ти га парку пансіонат відпочинку, у депутатів святогірської міськради виникла ідея роздати земельні ділянки атовцям. Активістам вдалося зупинити самовільну роздачу землі, адже у списках претендентів справжніх учасників АТО виявилося лише кілька людей.
Згодом про територію парку "Святі гори" знову згадали. Тепер з метою побудови резервної олімпійської бази.
https://www.facebook.com/svyatogirsk.stopcor/videos/2401719936513898/
"Є генплан території, і генплан не передбачає забудов, тому що там лісосмуга, а не спортивний парк", – пояснює Володимир Рибалкін.
Проте, на думку депутатів, віковим унікальним дубам та іншим червонокнижним рослинам будівництво не зашкодить, їх просто пересадять.
Разом з активістами на сполох б'ють експерти-екологи. За їхніми даними, на ділянках, виділених під будівництво спортивної бази, понад 300 000 екземплярів рослин, занесених до Червоної книги. Щоб належним чином зберегти їх, потрібні мільйони доларів.
Водночас директор парку "Святі гори", депутат святогірської міськради Сергій Приймачук, замість того, щоб захищати довірену йому територію, підтримує рішення колег, фактично самотужки знищуючи частину Національного природного парку України. За словами Приймачука, територія парку під будівництво бази не заповідна, а господарча, отже будівельні роботи там можливі.
Зрештою, міськрада вдається до маніпуляції. Усі пропозиції, подані громадою, зокрема й паном Рибалкіним, під час громадських слухань, відхиляються. Але повідомляють про це після збігу терміну, у який рішення ради можна оскаржити.
"Фактично міськрада позбавила людей права оскаржити своє рішення, хоча закону при цьому ніби й не порушила", – сказав Рибалкін.
Активіст зазначив, що ведеться постійна робота, нині громадськість має на руках велику кількість відповідей на запити та оприлюднюватиме інформацію.
"Ми робили запит до Міністерства екології, щоб з'ясувати, хто проводив СЕО на цих ділянках, хто звертався за такою оцінкою. Тому що зараз міськрада не припиняє процесів, ці процеси йдуть своїм шляхом, рада продовжує розробляти план робіт", – розповідає Рибалкін.
Також він додає, що дуже важливо говорити про роботу демократичних механізмів, які на сьогодні, за словами пана Володимира, є бутафорією.
"Цього року ми побачили та можемо говорити, що механізми впливу, які нібито є у громадськості – зустрічі, звернення, круглі столи – це повний нуль. І про це теж треба говорити. Тому що коли звертаєшся до Офісу президента зі скаргою та проханням звернути увагу, щось зробити, а цю скаргу потім спускають по вертикалі, і розглядає її той же директор Приймачук, на якого скаржилися", – зауважує активіст "Стоп корупції".
Саме тому тема пресконференції "В межах та у спосіб... але замість Закону – кулуарні домовленості", що відбудеться 12 грудня в Антикризовому медіацентрі Краматорська, актуальна як ніколи та буде обговорюватися за участі Володимира Рибалкіна, представниць ініціативної групи "Збережемо Дубовий гай", юристів та громадських активістів.