ПоддержатьУкраїнська

В Україні може виникнути неконтрольований спалах захворюваності: названо причини

StopCor
StopCor

StopCor

В Україні може виникнути неконтрольований спалах захворюваності: названо причини

Через погане відстеження порушників режиму обов’язкової самоізоляції, в Україні може виникнути неконтрольований вибухоподібний спалах захворюваності.

Останніми днями ми публікували матеріали, які показали надзвичайну важливість режиму самоізоляції та обсервації для осіб із підозрою на коронавірусне захворювання. Відстеження осіб із груп ризику (наприклад тих, які подорожували з епідемічно небезпечних країн) та осіб, що мали контакт із хворими, вже дозволило Австралії, Чехії та Словаччині суттєво зменшити кількість нових випадків захворювання на коронавірусну хворобу.

Розгляньмо, якою є ситуація в Україні.

Міністерство цифрової трансформації України створило карту порушень режиму обов’язкової самоізоляції громадянами, що повернулись із країн з пандемією, починаючи з 17 березня.

 Рис. 1 . Карта поширення випадків порушення умов обов’язкової самоізоляції українськими громадянами, що повернулися в Україну

На рис. 1 зображена карта поширення випадків порушення умов обов’язкової самоізоляції українськими громадянами, що повернулися в Україну з епідемічно небезпечних країн з 17 березня дотепер. Кожне червоне коло позначає понад 200 випадків. Помаранчеві кола — від 50 до 200 випадків.

Як ми бачимо, порушення режиму обов’язкової самоізоляції в Україні є масовим – щонайменше десятки тисяч! Ми розуміємо, що масові порушення самоізоляції та зараження все більшого кола українських громадян – це джерело неконтрольованого вибухоподібного спалаху пандемії в Україні, який може статися вже за тиждень. Варто звернути увагу на те, що наявність мапи зовсім не означає, що український уряд має списки порушників і вживає належних заходів проти порушників. Мапа складалася за допомогою кодування адрес проживання та даних мобільних операторів без особистих даних громадян, яким був призначений режим обов’язкової самоізоляції. Тому Уряд не має особистих даних цих порушників, він не відстежує дотримання правил самоізоляції та не контролює ситуацію.

Українська громадськість упевнена, що Уряд перекрив шляхи потрапляння коронавірусу з-за кордону. Адже він відзвітувався про припинення транспортного сполучення, закриття кордонів, створення обсерваторів, призначення репатріантам режиму самоізоляції. Але чи так це насправді?

Транспортне сполучення дійсно було припинено, але українські громадяни продовжують масово повертатися в Україну. З 13 березня до 1 квітня повернулися 650 тисяч осіб. Їм виміряли температуру та роздали пам’ятки з нагадуванням про дотримання режиму самоізоляції, але ніхто далі не цікавився їхньою подальшою історією. Майже ніхто не ставив їх на облік та не перевіряв дотримання режиму.

Лише один приклад: киянин спочатку повернувся в Україну, а трохи згодом був затриманий на кордоні з Молдовою, коли намагався знову виїхати з України. Цей випадок свідчить, що прикордонники дійсно складають списки осіб у спеціальній централізованій базі, але ця база надалі нікому в Україні не потрібна – ані поліції, ані медикам, ані місцевій владі, які мали проконтролювати дотримання особою режиму самоізоляції. Якщо ця особа-порушник не намагалася б виїхати з України, ніхто б не дізнався про неї.

Завдяки Державній прикордонній службі ми маємо статистику перетину кордону українськими громадянами. Наприклад, 7 квітня в Україну повернулося 4,8 тисячі українських громадян, але так само 2,3 тисячі українських громадян водночас виїхали з України! Шостого квітня з України виїхали 2,5 тисячі громадян країни.

Хто ці люди, які подорожують по обидва боки державного кордону з епідемічно небезпечними країнами?

Часткову відповідь на це питання дає посол України в Польщі Андрій Дещиця, який ще раніше закликав українських заробітчан у Польщі не відвідувати Україну на Великдень. Але як ми вже побачили 7 квітня, люди продовжують подорожувати попри небезпеку та заклики посла. Ми не закликаємо припинити рух через кордон повністю, а лише до контролю на кордоні. Наприклад, в Італії пасажир, що вилітає з країни, повинен обґрунтувати мету подорожі та мати дозвіл від поліції.

З повідомлень преси ми можемо дізнатися, що в Україні мають діяти новостворені моніторингові центри з протидії поширенню коронавірусу. Але, як ми бачимо, ці центри займаються «легкою здобиччю» — майже виключно патрулюванням на вулицях і стягуванням штрафів із перехожих, і водночас ігнорують практичну роботу з групами ризику: контактними особами та репатрійованими громадянами з небезпечних країн. МВС обмежується поодинокими вибірковими перевірками і визнає, що нездатне розв'язати проблему в цілому.

Тим часом спостерігаємо швидке зростання кількості нових випадків коронавірусної хвороби в Україні, зокрема, помітне за останні дні, що вже підтверджене даними вірусологічного дослідження.

 Рис. 2 Нові офіційно підтверджені випадки захворювання в Україні

На рис. 2 зображено кількість нових випадків офіційно підтверджених випадків захворювання на коронавірусну хворобу в Україні в останні дні. Останні дані – 311 нових випадків станом на ранок 10 квітня.

Якщо наявний темп поширення інфекції збережеться, то за деякими прогнозами до кінця квітня матимемо 60 тисяч хворих на коронавірусну інфекцію, а наша система надання медичної допомоги захлинеться у потоці важких хворих, для яких не вистачить наявних ресурсів. Адже, як показує Малюнок 3, в Україні надто велика кількість осіб із підозрою на коронавірус. А контактних осіб та підозрілих на коронавірус людей відстежують цілком незадовільно.

 Рис. 3 Прогнозоване зростання захворюванності

На рис. 3 зображено розподіл пацієнтів з підозрою на коронавірус по регіонах України та прогнозоване зростання захворюваності на коронавірусну інфекцію у квітні 2020 року.

Другие новости