ПоддержатьУкраїнська

Півтора мільйона для державного розробника тестів на COVID-19 «застрягли» у Кабміні

StopCor
StopCor

StopCor

Півтора мільйона для державного розробника тестів на COVID-19 «застрягли» у Кабміні

Гучний скандал довкола МОЗівських закупівель збурив мережу: постачання українських ПЛР-тестів доручили фірмі-ноунейму, але найбільший сюрприз – справжнє походження товару. Як тест-системи з китайського благодійного вантажу видали за вітчизняні? А також хто й навіщо знищує українських учених? Розслідувала Алла Легеза.

https://www.youtube.com/watch?v=75ail_bOtRo

Нагадаємо, робота державних учених, які розробили власні тести з власними реагентами, фактично паралізована. Науковим працівникам Інституту молекулярної біології та генетики НАН України ще у січні держава доручила розробити ПЛР-тести. Завдання вони успішно виконали, але згодом через брак фінансування вчених несподівано відправили у відпустки за власний рахунок.

Громадськість не залишила цей факт без уваги, і скандал дійшов до Кабміну.

«За моїм поданням як народного депутата Кабмін пришвидшив розблокування цієї програми. Потім я звернувся до Уряду додатково з тим, щоб виділили фінансування і на розробку, і на впровадження партії. Що мені відповів Кабмін — це, по-перше, в рамках бюджетної програми вони пришвидшать оплату 385 тисяч, які закладені на вересень із загального фонду – перекинуть на березень. Також із резервного фонду планують виділити 1 млн 400 тис. грн на розробку 10500 тестів», — повідомив нардеп Роман Грищук.

Про успішне розблокування фінансування робіт Інституту днями гучно заявив і Міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

 Міністр повідомив про розблокування фінансування робіт

Під час брифінгу щодо ситуації з протидією поширенню коронавірусної інфекції голова відомства повідомив, що Інститутові молекулярної біології та генетики Мінфін наприкінці березня спрямував гроші на проведення наукового дослідження та на виготовлення й тестування ПЛР-систем.

Та насправді ситуація не така райдужна. Роботи Інституту не профінансували. Їм просто повернули борг за замовлену ще до березня першу партію ПЛР-тестів у кількості 1000 одиниць. Тобто розрахувалися з ними «заднім числом».

 Науковці не отримали кошти своєчасно

Як розповів директор Інституту молекулярної біології та генетики НАН України Михайло Тукало, фінансування науковцям надали всього-на-всього на перших тисячу тестів – 350 тисяч грн, решту коштів досі узгоджують між трьома міністерствами.

А виготовлені ПЛР-системи Інституту сьогодні залежуються. У їхніх лабораторіях фахівці можуть виробляти від 10 тисяч до 50 тисяч тестів на тиждень. І цієї кількості, запевняють учені, цілком удосталь, щоб забезпечити тестами всі медзаклади України. Але МОЗ чомусь купує їх у сумнівних приватних компаній.

Другие новости