Напружена ситуація на сході України, викликана агресією збоку Росії, привернула увагу американських журналістів. Нещодавно авторитетне видання Washington Post вирішило пригадати про ядерний потенціал колишньої радянської республіки.
Новину повідомляє Екологічний блог передає "Преса України".
Журналістка Шеріл Рід поспілкувалась з українським офіцером у відставці Геннадієм Філем, котрий провів екскурсію колишньою ракетною базою, що неподалік міста Первомайськ. На сьогодні це Музей Ракетних військ стратегічного призначення (РВСП). За словами Філя, на базі офіцери відпрацьовували запуск одразу десяти балістичних ракет.
"Для запуску необхідно було ввести код, натиснути кнопку пуск та повернути ключ на терміналі. Все це проводилось у підземному бункері, на глибині 35 метрів. Лише одна наша база мала 86 міжконтинентальних балістичних ракет, які могли поцілити по європейських та американських містах. Навіщо запускати одразу 10 ракет? Щоб противник, який відстрілюється, не знищив нашу базу", – зауважив екс-офіцер.
Філь особливо наголосив, що всього одна кнопка могла "підірвати увесь світ". Про те, що Україна колись була "озброєна до зубів", також свідчить важка техніка та устаткування, що залишились на території бази. Сьогодні вони слугують музейними експонатами. Американська журналістка відзначила, що на території музею знаходиться ракета R-12/SS-4 Sandal та RS-20A/SS-18 Satan ("Сатана"). Остання у сотні разів потужніша за бомбу, скинуту на японське місто Хіросіма 9 серпня 1945 року.
Варто зазначити, що станом на 1994 рік українська держава знаходилась на третьому місці за величиною запасів ядерних боєголовок. Лідерство тримали США та Росія. Після того, як Україна стала незалежною, вона приєдналась до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Умови договору передбачали ліквідацію 1900 радянських ракет та виведення секретних бункерів з ладу. Бункери підривали, або заливали бетоном. Командний пункт ракетного полку 46 ракетної дивізії Ракетних військ стратегічного призначення у Первомайську став єдиним, який зберегли та перетворили на музей.